Podstawowa Opieka Zdrowotna |
Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) to powszechnie dostępna, najważniejsza część opieki zdrowotnej. Poprzez działania ukierunkowane na profilaktykę, promocję zdrowia, diagnostykę schorzeń, ale również na leczenie, zapobieganie i ograniczanie niepełnosprawności, podstawowa opieka zdrowotna ma decydujący wpływ na stan zdrowia pacjenta i jego rodziny.
Świadczenia w POZ udzielane są osobom, które dokonały wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej POZ.
Zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ nie częściej niż trzy razy w roku kalendarzowym. W przypadku każdej kolejnej, nieuzasadnionej zmiany należy wnieść opłatę w wysokości 80 złotych. Opłatę należy uiścić na konto oddziału NFZ.
Świadczenia w POZ realizowane są najczęściej w warunkach ambulatoryjnych, ale w przypadkach uzasadnionych medycznie również w domu.
Świadczenia udzielane są w dni powszednie pomiędzy godziną 08:00 - 18:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, zgodnie z harmonogramem pracy poradni.
Gabinet zabiegowy jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy poradni.
Podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, pacjent ma prawo do porady w POZ w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
Opracowanie na podstawie materiałów Śląskiego Oddziału NFZ.
Świadczenia lekarza POZ |
- profilaktykę chorób, w tym badania i porady w ramach profilaktyki wieku rozwojowego oraz szczepienia ochronne;
- świadczenia profilaktyki chorób układu krążenia;
- udzielanie porad w leczeniu schorzeń, w tym zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nie obrazowej (EKG, RTG, USG) zgodnie z obowiązującym wykazem Narodowego Funduszu Zdrowia;
- wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta;
- orzekanie o stanie zdrowia;
- inne świadczenia wynikające z potrzeb populacji objętej opieką, w tym: kierowanie do poradni specjalistycznych i na leczenie szpitalne, kierowanie na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe, kwalifikowanie do świadczeń transportu sanitarnego w POZ i wystawianie zleceń przewozów, wystawianie zleceń na realizację świadczeń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ, wystawianie zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia pacjenta.
Opracowanie na podstawie materiałów NFZ.
Świadczenia pielęgniarki środowiskowej / rodzinnej |
Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, zwana też pielęgniarką środowiskowo-rodzinną sprawuje kompleksową opiekę nad zadeklarowanymi do niej świadczeniobiorcami.
Świadczenia pielęgniarki obejmują:
- świadczenia profilaktyczne u dzieci w wieku 0-6 r. ż.;
- świadczenia profilaktyki gruźlicy;
- świadczenia lecznicze, w tym: wykonywanie iniekcji i zabiegów na podstawie zleceń lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego w gabinecie pielęgniarki POZ i w domu pacjenta;
- świadczenia diagnostyczne, w tym: pobieranie materiałów do badań diagnostycznych na podstawie zlecenia lekarza POZ, w gabinecie pielęgniarki POZ i w domu pacjenta;
- świadczenia pielęgnacyjne i rehabilitacyjne, w szczególności dla osób, u których występuje ograniczenie sprawności psychofizycznej w wyniku choroby. Środki higieny osobistej, leki, środki farmakologiczne (w tym specjalistyczne opatrunki do leczenia odleżyn), środki ortopedyczne i pomocnicze oraz sprzęt medyczny, niezbędne do wykonywania przez pielęgniarkę czynności higieniczno- pielęgnacyjnych- zapewnia pacjent, rodzina lub opiekun.
Opracowanie na podstawie materiałów NFZ.
Świadczenia położnej środowiskowej / rodzinnej |
Położna podstawowej opieki zdrowotnej, zwana też położną środowiskowo - rodzinną sprawuje opiekę położniczo – ginekologiczno - neonatologiczną nad zadeklarowanymi do niej świadczeniobiorcami.
Świadczenia położnej obejmują:
- wizytę realizowaną w warunkach ambulatoryjnych;
- wizytę realizowaną w domu świadczeniodawcy;
- wizytę patronażową- opieka nad położnicą oraz noworodkiem przez okres 6 tygodni;
- wizytę profilaktyczną- świadczenia profilaktyczne z zakresu promocji zdrowia.
Zadania położnej:
- Opieka nad kobietą w ciąży
- Opieka nad matką i noworodkiem
- Opieka nad kobietą po operacji
Położna sprawuje opiekę nad kobietą nie tylko w ciąży i połogu, ale również w okresie dorastania i menopauzy! W zdrowiu i chorobie.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 504 586 858 lub w rejestracji poradni.